RADIOLOKÁTOR / CRUCIFIED MORTALS split EP

thrash metal

150

Out of stock

SKU: 3162 Categories: ,
Bezpečná platba je garantována

Ruiny nějakého města, mrtvé kostry, živé kostry, potkani… klasický to (thrashmetalový) kolorit, který by mohl nastat po nějaké katastrofě, nejspíš jaderné, když už mají RADIOLOKÁTOR radioaktivní symbol v logu. Řeč je o obalu společného EP dvou stylově spřízněných kapel – Američanů CRUCIFIED MORTALS a našinců RADIOLOKÁTOR. Zatímco naše bardy asi nemusíme představovat, cizozemci u nás nejspíš až tak známí nebudou – takže…

CRUCIFIED MORTALS existují od roku 2001, na kontě mají nějaké demosnímky, splity a jedno eponymní řadové album. Patří mezi typické undergroundové kapely a v osobě hlavního tahouna, který si říká Reaper, jsou provázáni s NUNSLAUGHTER, se kterými RADIOLOKÁTOR splitkovali minule (Reaper už ale v NUNSLAUGHTER nehraje, takže provázáni byli). CRUCIFIED MORTALS sice nepatří mezi letité kapely, ale hudebně se „našli“ na přelomu 80. a 90. let minulého století. Starý dobrý thrash, bez jakýchkoli modernizačních postupů, prostě přímo a bez oklik. Ale není to bezhlavá jízda, pánové ví, kdy je třeba trochu zvolnit a „zepičnět“, nicméně vládne klasika, do níž kytarista v případě „The Late Night Butcher“ umístil jen kratičké sólíčko. Druhá skladba „Covet“ je o poznání více „thrash“ než ta předtím a hlavně v ní je toho ke slyšení o něco víc – v první řadě neskutečně brousící baskytara, v druhé potom parádní dlouhé kvílivé sólo – tohle je prostě přesně ten typ thrashe, který mě baví. A ještě jedna důležitá věc – CRUCIFIED MORTALS disponují v případě těchto dvou songů kvalitním zvukem, což se o NUNSLAUGHTER říci nedalo.

RADIOLOKÁTOROVÉ přispěchali také s dvěma songy, jedním vlastním a druhým převzatým. Na úvod navíc umístili překvapivé intro, v němž je ke slyšení hlavně akustická kytara a pak nějaké šumění… Překvapivý tah, ale poslouchá se to tu chvilku příjemně. Pak už ale startují kytary a bicí, nejprve pomaleji, se pěknými kytarovými vyhrávkami, ale po typickém thrashovém předělu jsou tu RADIOLOKÁTOR přesně v takovém hávu, v jakém už jsme na ně zvyklí – rychle, ostře, s Inyciátorovým vcelku
dobře srozumitelným řevem. Ale nejen rychlostí je tahle skladba živa, tempo se proměňuje a tak lze v muzice vystopovat spoustu zajímavých motivů, nejen v podání kytar, ale i bicích, které Čertor řeže opravdu hodně pestře. Navíc mi přijde, že intenzita postupně nabírá grády a song končí v doslova zběsilém tempu. Z téhle skladby musí být každý správný thrasher u vytržení. Druhou položkou Jihočechů je předělaná věc od SAX, která nejdříve vyšla na demu „Zone of Fear“ v roce 1990 a o rok později i na „počeštěném“ debutu „Zóna strachu“. Mám tenhle song zarytý hluboko v palici a spojený hlavně se specifickým Pijákovým kvílivým řevem; Iny to řve o poznání hlouběji, ale v refrénu dojde i na ten jek, snad v podání Žrouttora. Zahrané a ozvučené je to samozřejmě nepoměrně lépe než originál, ale po dvaceti letech není možné nic jiného čekat (a vyžadovat). Duch songu je ale zachován výtečně, pánové jsou dostatečně zkušenými muzikanty, u nichž nehrozí, že by do světa vypustili něco nedotaženého.

Ještě se na závěr krátce vrátím k již nakousnutému obalu – jestliže první split RADIOLOKÁTORU s NUNSLAUGTER byl vyvedený jako obrázkový disk ve speciálním vyřezávaném přebalu, aktuální nosič je zabalený v krásném malém gatefoldu, v němž nechybí texty (na vnitřní straně), ani vložená příloha s fotografiemi všech protagonistů.

Weight0,12 kg
Vydavatelství

Shopping Cart
Přejít nahoru