CHYBA 9

fanzin

50

Out of stock

SKU: 2959 Categories: ,
Bezpečná platba je garantována

Jihlavský zin Chyba si dal přes rok 2012 pauzu a jeho 9. číslo vyšlo až v dubnu 2013, a to u příležitosti Anarchistického festivalu knihy. NaChybě bylo vždy sympatické, že nebyla nikdy striktně subkulturně vyhraněná a že hlavní důraz kladla na myšlenky a ne počty vydaných desek v rozhovorech s kapelami.

Devátou Chybu otvírá rozhovor s polským raperem 5000, který mluví o rozporu v anarchistickém hnutí, kterému přebývají slova, ale chybí činy, a přibližuje přístup ke své hudební produkci. Hip-hopový úvod pak doplňuje komentovaný přehled interpretů podzemního rapu v Česku. Závěr časopisu naopak patří harcore-punku, konkrétně rozhovoru s prostějovskou kapelou Bad Age. Přemítá se v něm nad zlými časy, hc/punkem 90. let, kouřením, nácky, pořádáním koncertů, prostějovskou scénou, demolicí tamního kulturáku a rodičovstvím.

Neméně zajímavá je i „nekulturní“ část Chyby, která je věnována několika autonomním projektům. Jako první je zde představen Riseup.net, radikální technologický kolektiv proslavený zejména jako poskytovatel bezpečných e-mailových schránek a mailing listů. „Věříme, že je pro hnutí důležité, aby základní komunikační struktura byla pod jeho kontrolou a nikoliv pod kontrolou korporací nebo vlády.“ Dál o své činnosti tento anarchistický kolektiv píše:„Naším příspěvkem je poskytování komunikačních nástrojů a virtuálních zdrojů našim spojencům zapojeným do boje proti kapitalismu a dalším formám útlaku.“

Dalším představeným internetovým projektem je blogovací systém NoBlogs, který provozuje italský aktivistický kolektiv Autistici/Inventati. „Jakákoli služba na našich serverech nesmí být využívána pro komerční účely, církevní aktivity nebo politické strany… neposkytujeme prostor nikomu, kdo už má vlastní zdroje na šíření obsahu a myšlenek, ani tomu, kdo ve svých aktivitách a projektech využívá koncept hierarchické reprezentace a delegace.“

Abychom ale nezůstávali jen ve virtuálním světě, můžeme se v Chybě seznámit i s třemi tuzemskými autonomními prostory. Prvním z nich je pražské infocentrum Salé, které je zde prezentováno svým prohlášením. Dalším je brněnský infoshop Pelech. V obsáhlém rozhovoru odpovídají členové kolektivu na dotazy ohledně toho, jaké projekty Pelechu předcházely, co se v něm odehrává, co je třeba ke zprovoznění a provozování autonomního centra apod. No a nakonec je prostřednictvím (převzatého) rozhovoru představen venkovský autonomní projekt DVP. Na otázky odpovídá jeho trvalý obyvatel, mj. bývalý squatter z Milady.

Dál v čísle najdete zpověď o lásce k zinům; cyklistické erotické fantazie; pár slov o výstavě věnované obětem neonacismu po roce 1989 v ČR; článek o ilegálním rybolovu pomocí volně plujících tenatových sítí; zamyšlení nad vztahem anarchismu a permakultury; trochu mudrování nad vztahy v hnutí; upozornění na aktivistické porno za dobrou věc; a jedno useknuté filozofování.

Weight0,3 kg
Shopping Cart
Přejít nahoru